Príznaky poruchy štítnej žľazy:
- priberanie
- únava a depresia
- suchá koža
- rednutie a vypadávanie vlasov
- nespavosť
- problémy s tehotenstvom
- vysoké hladiny cholesterolu
- vysoký krvný tlak
- strata libida
- chrapľavý hlas a opuchnuté hrdlo
- chronická únava
Čo je štítna žľaza?
Štítna žľaza je súčasťou endokrinného systému, ktorý je v podstate zbierkou žliaz. Známy ako malý orgán v tvare motýľa v krku, je veľmi dôležitý pre naše zdravie a pohodu. Táto žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú náladu a rôzne funkcie v tele. Štítna žľaza vylučuje hormóny štítnej žľazy priamo do krvi a distribuuje ich do rôznych tkanív.
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú mnoho životne dôležitých funkcií tela.
„Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú mnoho životne dôležitých funkcií tela, vrátane srdcovej frekvencie, údržby pokožky, rastu, regulácie teploty, plodnosti a trávenia. Podporujú tiež normálne fungovanie mozgu, srdca, svalov a ďalších orgánov,“ uviedol Dr. Jerome M. Hershman, profesor medicíny na lekárskej fakulte Davida Geffena v UCLA.
Funkciou štítnej žľazy je príjem jódu, ktorý sa nachádza v mnohých potravinách, a jeho premena na hormóny štítnej žľazy: tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3). Bunky štítnej žľazy sú jediné bunky v tele, ktoré môžu absorbovať jód. Tieto bunky kombinujú jód a aminokyselinu tyrozín za vzniku T3 a T4. T3 a T4 sa potom uvoľňujú do krvi a transportujú sa do celého tela, kde riadia metabolizmus (premenu kyslíka a kalórií na energiu).
Každá bunka v tele závisí od hormónov štítnej žľazy, ktoré regulujú ich metabolizmus. Normálna štítna žľaza produkuje asi 80% T4 a asi 20% T3, ale T3 má asi štvornásobok „sily“ hormónu T4.
„Týmto spôsobom je štítna žľaza jedným z“ hlavných supervízorov „, ktorý reguluje takmer všetky hlavné metabolické funkcie tela,“ uviedla Cindy Samet, profesorka chémie na Dickinson College v Carlisle v Pensylvánii. „Funkcie mozgu, srdca a obličiek a telesná teplota, rast a sila svalov a mnoho ďalších funkcií závisí od funkcie štítnej žľazy.“
Poznáte príznaky porúch štítnej žľazy?
Porušeniami a problémami súvisiacimi so štítnou žľazou trpí v Slovinsku 200 000 až 300 000 ľudí. Väčšina pacientov však nepozná príčiny svojich problémov a nevie, že príčinou môžu byť poruchy štítnej žľazy. Aby ste mohli normálne žiť, pohybovať sa a udržiavať zdravé telo, je dôležité rozpoznať hormonálnu nerovnováhu a správne s ňou zaobchádzať.
Príznaky poruchy štítnej žľazy:
Znížená a zvýšená funkcia štítnej žľazy
Problémy so štítnou žľazou sa vyskytujú z dvoch úplne opačných dôvodov – zníženie alebo zvýšenie účinku hormónov štítnej žľazy. Hypotyreóza je stav, pri ktorom žľaza funguje menej, ako by potrebovala na udržanie rovnováhy v tele. A v prípade hyperaktívnej štítnej žľazy to nazývame hypertyreóza.
Hypertyreóza má veľa príčin. Hlavným hormónom vylučovaným štítnou žľazou je tyroxín, nazývaný tiež T4. Hypertyreóza je stav, ktorý je výsledkom nadmernej tvorby T4. Najbežnejšou príčinou je autoimunitná porucha Gravesovej choroby, pri ktorej sa vytvára niekoľko druhov protilátok.
Medzi príznaky hypertyreózy patrí únava alebo svalová slabosť, ktoré vedú k ťažkostiam pri stúpaní po schodoch, zvýšenej úzkosti, rýchlemu alebo nepravidelnému srdcovému rytmu, nespavosti, chudnutiu, zvýšenému vyprázdňovaniu a slabej menštruácii.
Najbežnejšou príčinou hypotyreózy je bezbolestný a spontánny záchvat štítnej žľazy autoimunitným procesom nazývaným Hashimotova choroba. Medzi ďalšie príčiny patrí operácia štítnej žľazy alebo liečba hyperaktívnej štítnej žľazy.
Medzi príznaky hypotyreózy patrí extrémna únava, depresie, zábudlivosť, opuchy kĺbov, pomalší srdcový rytmus, prírastok hmotnosti, zápcha a silná menštruácia.
Správny príjem jódu v tele je nesmierne dôležitý
Jód je minerál, ktorý naše telo potrebuje pre správne fungovanie štítnej žľazy a ďalších orgánov. Najväčším zdrojom prírodného chelatovaného jódu sú morské riasy a morské ryby. Chelatovaná forma znamená, že minerál je viazaný na aminokyseliny. Dospelý človek by mal skonzumovať 150 mikrogramov jódu denne.
Pri nadmernej činnosti štítnej žľazy musíme dbať na dostatočný príjem jódu. Jód je nevyhnutný pre syntézu hormónov štítnej žľazy, takže nedostatok môže spôsobiť strumu alebo problémy s vývojom štítnej žľazy. Ale to sú extrémne príznaky, ktoré sa vyskytujú pri extrémnom nedostatku jódu.
Ak nemáme problémy so štítnou žľazou, neznamená to, že konzumujeme dostatok jódu. Nedostatok jódu môže vykazovať niektoré príznaky, ktoré sa na prvý pohľad nemusia ani len prisudzovať nedostatku tohto minerálu. Keď konzumujeme príliš málo jódu, často sa cítime depresívne, podľa niektorých výskumov sme ešte menej schopní koncentrácie a kognitívnych funkcií. Suchá pokožka, lámavé a krehké nechty, únava, spomalený metabolizmus, priberanie na váhe, poruchy srdcového rytmu, znížená plodnosť, migrény, cysty na vaječníkoch a vývoj škodlivých baktérií v čreve, čo môže viesť k zažívacím ťažkostiam a nepríjemným pocitom, sú niektoré z týchto účinkov: príznaky nedostatku jódu.
Preto musí byť jód v dennej strave prítomný v takej forme, aby ho mohol organizmus absorbovať. Dostatočné množstvo zabezpečujeme zdravou vyváženou stravou a prírodnými doplnkami výživy.
Strava bohatá na jód a selén
Diéta v Slovinsku neobsahuje dostatok jódu (je tiež právne predpísané pridávať do stravy jodidovanú soľ). Preto musíme dbať na to, aby ste konzumovali jedlo, ktoré obsahuje dobré množstvo jódu, ako napríklad: ryby a morské plody, cibuľa, špenát, cuketa, vajcia, ananás, jahody, kokos, marhule. Existuje veľa možností, takže určite nebude ťažké vychutnať si rozmanitú stravu bohatú na jód.
Aj keď potrebujeme iba 70 mikrogramov selénu denne, je tento stopový prvok a antioxidant dôležitý pre správne fungovanie štítnej žľazy.
S aktívnymi zložkami jód, selén, ashwagandha a horčík
Pridajte k objednávke a ušetrite!
Prispieva k metabolizmu tukov, odbúrava nadbytočnú telesnú hmotnosť a prirodzene potláča pocit hladu
Obsahuje 7 aminokyselín, 11 vitamínov a 8 minerálov pre silný imunitný systém
Najviac biologicky dostupná forma prášku vitamínu D3